Lokalizuj

Optymalizacja tras przejazdu

Jak optymalizować trasy przejazdu?

Nawet niewielkie zmiany w trasach przejazdu mogą mieć wpływ na generowanie oszczędności związanych z zużyciem paliwa w firmie, a co za tym idzie – oszczędności czasu i pieniędzy. Wybór odpowiednich tras przejazdu dla firmowej floty to jedno z największych wyzwań, jakie czekają spedytorów. Celem optymalizacji tras przejazdu jest planowanie ich w taki sposób, aby dojazd do celu odbywał się możliwie jak najlepszą trasą dla danych warunków. 

Czym dokładnie jest optymalizacja tras przejazdu i jakie daje korzyści?

Towar można dowieźć do celu różnymi drogami. Kluczem do efektywnego transportu jest wybór tych najlepszych. To właśnie optymalizacja tras przejazdu, która jest nadrzędnym celem każdej firmy zajmującej się transportem i spedycją. Dzięki optymalizacji tras można osiągnąć bardzo dużo korzyści, które pozwalają jej na uzyskanie jeszcze lepszych efektów działalności. 

Jakie korzyści wynikają z optymalizacji tras przejazdu? Wymienić tutaj można kilka najistotniejszych:

 • zmniejszenie kosztów związanych z działalnością transportową
 • zaoszczędzenie czasu dostaw oraz punktualny dojazd na miejsce
 • lepsze zarządzanie flotą pojazdów w firmie
 • skuteczniejsze realizowanie celów strategicznych przedsiębiorstwa
 • wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania firmy teraz i w przyszłości
 • łatwiejsza kontrola realizacji zleceń
 • wyeliminowanie nadużyć ze strony pracowników, na przykład przez wykorzystanie pojazdów do celów prywatnych

Należy jednak przy tym wskazać, że optymalizacja drogi przejazdu przynosi bardzo dobre efekty i to nie tylko w firmach transportowo-spedycyjnych, ale także w innych, w których pracownicy otrzymują auto służbowe, na przykład handlowcy. Taka optymalizacja bardzo często zalecana jest serwisantom i ankieterom, którzy dojeżdżają do swoich klientów. 

Jak zaplanować optymalną trasę przejazdu?

Ułożenie optymalnej trasy przejazdu dla firmowej floty było wykonywane kiedyś ręcznie. Dziś dzięki nowoczesnej technologii większość pracy wykonują zaawansowane urządzenia, które mają dostęp do map i informacji o ewentualnych korkach. Dzięki temu trasa może być zmieniana na bieżąco w razie wystąpienia jakichś korków. Podczas optymalizacji drogi przejazdu dla danego pojazdu bierze się pod uwagę takie czynniki jak:

 • możliwości transportowe danej firmy
 • ilość ładunków i jego gabaryty
 • czas pracy kierowców
 • czas załadunku i rozładunku
 • preferowane godziny odbioru i dostawy towarów
 • harmonogram zleceń
 • ograniczenia dotyczące przepisów
 • koszty związane z transportem

Oprogramowanie komputerowe, którego głównym celem jest znalezienie najlepszej trasy pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Warto jednak zastosować się jeszcze do kilku prostych, logicznych, ale niezwykle istotnych rad.

Jeśli spedytor wie, że nie da rady dostarczyć towaru na czas, to nie powinien podejmować się realizacji zlecenia. W przypadku opóźnień firmy często mają nakładane kary finansowe, co w efekcie obniża zysk na transporcie, a niekiedy firma musi nawet dokładać do przejazdu. Planowanie trasy powinno być skrupulatnie sprawdzone. Warto wyszukać informacji na temat konkretnych dróg. Ważne okażą się takie dane jak stan techniczny, częstotliwość korków, czas jej przejechania. Ponadto trasa powinna być możliwie jak najbardziej bezpieczna i jednocześnie ekonomiczna. Warto zwrócić uwagę, na to, że transport w Polsce często jest utrudniony z uwagi na fakt, że drogi nie są w najlepszym stanie i część z nich sprawia, że realny czas przejazdu znacznie się wydłuża.
Jazda w jedną stronę z ładunkiem to w większości przypadków zysk. Tak prosperują firmy transportowe. Dlatego też nie mogą one pozwalać sobie na powrót do bazy na pusto. Taki przejazd to tylko strata paliwa i czasu kierowcy. Należy więc tak zaplanować trasę, aby zarówno w jedną, jak i w drugą stronę auto jechało załadowane. Monitoring GPS pojazdów to również istotna kwestia, ponieważ pozwala sprawdzić, jak jadą kierowcy i czy nie robią sobie nieprzewidzianych postojów. Jaki sprzęt wybrać pisaliśmy w artykule „Lokalizator GPS do samochodu – jaki wybrać?”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *