Lokalizuj

1. Jak działa monitoring gps?
Aby Państwa pojazd był widziany na naszym serwerze konieczne jest posiadanie nadajnika z kartą sim i antenami (w komplecie) podłączonym do stałego zasilania w samochodzie.
Nadajnik gps odbiera informacje o pozycji pojazdu, ta pozycja jest wysyłana za pomocą sesji GPRS na serwer. Serwer odbiera i przetwarza dane , które państwo widzą na swoim koncie.

2. Czy mogę przekładać nadajnik do innego samochodu?
Tam można ,ale proszę pamiętać aby nadajnik był niewidoczny dla użytkownika pojazdu jest konieczne jego profesjonalne zamontowanie i ukrycie w pojeździe. Aby go przełożyć trzeba go zdemontować i zamontować ponownie.

3. Gdzie zamontować nadajnik?
Wszystko zależy od specyfikacji, rodzaju i możliwości danego pojazdu.

4. Czy nasz serwis dojeżdża do klienta?
Tak. Posiadamy mobilnych instalatorów, którzy zasięgiem obejmują praktycznie większość kraju. Jest również możliwość montażu w naszych punktach partnerskich na terenie całego kraju.

5. Czy mogę monitorować pojazd za granicą?
Tak , tu możliwości są dwie:
-bezpłatna: urządzenie posiada wbudowany bufor zdarzeń ,który rejestruje trasę podczas nieobecności sieci operatora macierzystego.(poza Polską) Po powrocie do kraju trasa jest przesyłana na serwer i dostępna dla klienta.
-płatna: włączenie usługi roamingu , która działa na całym terenie Unii Europejskiej lub pakietu Świat, jeśli pojazd będzie poruszał się w obszarach również poza UE.

6. Na serwerze jest zanik sygnału co robić?
Zanik sygnału GSM zdarza się w kilku przypadkach:
-gdy pojazd jest w miejscu w którym jest niski poziom zasięgu sieci GSM w tym momencie znów zadziała bufor zdarzeń ,który zapisze trasę w swojej pamięci i wyśle po zalogowaniu się do sieci GSM.
-gdy pojazd jest w strefie przygranicznej lub za granicami Polski a nie ma włączonej usługi roamingu.
-gdy pojazd jest w miejscu w którym jest słaby poziom sygnały GPS ( garaż, podziemny parking, postój pod ścianą wysokiego budynku)
Zaniku sygnału w trakcie jazdy spowodowany niskim poziomem sygnału GSM w danym miejscu jest stanem przejściowym, z reguły kilkuminutowym.
Zanik utrzymywał się aż do wznowienia jazdy.

7. Czy konieczne jest ponoszenie opłaty abonamentowej?
Aby nadajnik mógł na bieżąco wysyłać informacje o miejscu położenia pojazdu jest potrzebna karta sim , która jest w pozycjonerze i wysyła dane na serwer za pomocą sesji GPRS a wysyłanie danych gprs jest płatne u każdego operatora telefonii komórkowej.

8.Czy mogę monitorować poziom paliwa w moim pojeździe?
Tak , możliwości jest kilka:
– w nowszych pojazdach od jest możliwość podłączenia interfejsu pod magistralę CAN w,co zapewnia dokładny pomiar paliwa bezpośrednio z komputera pojazdu.(pełna lista urządzeń współpracujących z modułem CAN do wglądu).
Poprzez podłączenie do magistrali CAN otrzymujemy także dodatkowe informacje o obrotach silnika, temperaturze silnika, nacisku procentowym na pedał gazu, przebiegu pojazdu, ilości paliwa i wiele innych.
– w pojazdach gdzie zbiorniki paliwa są sporych rozmiarów (pojazdy ciężarowe, dwa zbiorniki) sugerowana metoda monitorowania paliwa to sonda cyfrowa, którą montuje się bezpośrednio zbiorniku.
– w pojazdach starszych, nie posiadających magistrali CAN można zastosować podłączenie pod fabryczny pływak w zbiorniku. Warunkiem poprawnego działania jest sprawna instalacja paliwowa w pojeździe oraz poprawny skok napięcia.
Monitorowanie paliwa pozwala na bieżący wgląd w ilość paliwa w zbiorniku a także na monitorowanie każdego tankowania, ilości wlanego paliwa, miejsca i godziny tankowania oraz rejestrowanie ewentualnych ubytków.
Dane te są dostępne na serwerze w formie wizualizacji, jak również jako dane generowane w module raporty.

9.Czy mogę otrzymać smsa w sytuacjach alarmowych?
Nasz system jest tak skonstruowany aby można było zaprogramować nadajnik według własnych potrzeb. Jest możliwość otrzymywania sms-ów alarmowych na dwa numery telefonów.
Monitorować sms-em możemy wszelkie stany podłączone do wejść alarmowych:
-przekroczenia prędkości
-tankowania i ubytki paliwa
-wyjazd poza określoną strefę
-włączenie alarmu
-otwarcie drzwi, naczepy itp.
-naruszenie czujnika położenia
-i wiele innych w zależności od potrzeb

10. Czy trzeba posiadać jakiś program aby na swoim komputerze monitorować pojazdy?
Jedyny warunek, który trzeba spełnić to posiadanie komputera z dostępem do Internetu i przeglądarka internetowa Google chrome.
Aplikacja działa także na urządzeniach mobilnych z systemem Android.

11. Czy pracę nadajnika może zagłuszyć kierowca ?
Tak, jednak wymaga to posiadania celowo przygotowanych do tego celu urządzeń zagłuszających. Obserwując pracę kierowcy widoczne będą jednak okresy zaniku lub utraty sygnału, których powtarzalność może świadczyć o próbach oszustwa i ingerencji kierowcy w skuteczne działanie systemu.

12.Czy mogę zdalnie zatrzymać pojazd?
Nie, nie udostępniamy takiej funkcjonalności.

13. Co jaki czas odświeżana jest aplikacja ?
Aplikacja odświeża się co 60 sekund, jednak istnieje możliwość ręcznego jej odświeżenia przy wykorzystaniu przycisku odświeżania znajdującego się na pasku w lewym górnym narożniku mapy.

14. Co oznacza świecenie poszczególnych diod ?
Dioda zielona sygnalizuje siłę i jakość sygnału GPS odbieranego przez urządzenie – im częstotliwość migania diody jest wyższa, tym lepsza jest jakość rejestrowanego sygnału.
Dioda czerwona sygnalizuje zafiksowanie (ustalenie) pozycji GPS na mapie – jeżeli pali się ona stałym światłem oznacza to, że pozycja GPS jest znana i prawidłowo ustalona, jeżeli dioda czerwona miga urządzenie jest w stanie uśpienia.
Dioda żółta odpowiada za informacje dotyczące sieci GSM – jej miganie oznacza zarejestrowanie się urządzenia w sieci GSM, zapalenie się światłem stałym oznacza poprawne nawiązanie sesji GPRS. W trakcie ruchu pojazdu dioda czerwona i żółta powinna palić się światłem stałym, dioda zielona powinna migać. W trakcie uśpienia urządzenia dioda zielona i żółta nie pali się w ogóle, dioda czerwona powinna migać.

15. Co muszę podłączyć aby nadajnik zacząć działać ?
Do uruchomienia nadajnika niezbędne jest podłączenie dwóch anten ( GSM oraz GPS) oraz z dołączonej wiązki dwóch przewodów (zasilanie, masa).
Opcjonalnie zaleca się również podłączenie do urządzenia przewodu zapłonu (nie jest to jednak wymagane do uruchomienia urządzenia)

16. Jak często aktualizowane są mapy?
Zasoby OpenStreetMap mają charakter zasobów dynamicznych. Poprawki, aktualizacje lub zmiany w układzie mapy wykonywane są bardzo często. Nad jakością oraz aktualnością zasobów OpenStreetMap pracują stowarzyszenia i ośrodki w wielu krajach Europy, w tym również w Polsce. W chwili obecnej OpenStreetMap stanowi jedno z najbardziej aktualnych źródeł informacji o topografii i infrastrukturze komunikacyjnej Europy.

17. Co to są grupy, i w jakim celu można je używać?
Grupowanie pojazdów zwiększa funkcjonalność systemu i znacząco ułatwia pracę z aplikacją. Liczba grup oraz ich nazwy mają dowolny charakter, każdy użytkownik może dokonać grupowania monitorowanych pojazdów zgodnie z własnymi preferencjami. Dzięki możliwości grupowania pojazdów praca z aplikacją staje się bardziej czytelna, a użytkownik ma dodatkowo możliwość przydzielenia wybranej grupy pojazdów do wybranego przez siebie operatora (pozostali operatorzy nie widzą pojazdów z tej grupy)

18. Do czego służy archiwum raportów ?
Archiwum raportów stanowi bufor bezpieczeństwa na wypadek awaryjnej lub niestabilnej pracy serwerów pocztowych. W przypadku zdefiniowania raportu okresowego każdy raport podczas wysyłania jest dodatkowo zachowywany w archiwum. Umożliwia to odtworzenie każdego raportu okresowego który był w przeszłości wysyłany przez aplikację na wskazany przez użytkownika adres e-mail.

19. Różnice pomiędzy pracą na akumulatorze w trybie pełnym i oszczędnym ?
Dokładny opis znajduje się w instrukcji konfiguracji.

20.Co potrzebuję aby monitorować paliwo?
Najpierw należy określić metodę pomiaru w zależności od posiadanego pojazdu a następnie zaopatrzyć się w osprzęt. Translator CAN lub sondy cyfrowe.
Wykorzystanie fabrycznego czujnika (pływak) nie wymaga dodatkowych urządzeń, ważna jest jednak poprawność instalacji oraz dokładna kalibracja zbiornika paliwa. (tankowanie po instalacji)

21.Czy mogę sam dokonywać zmian ustawień wejść alarmowych, metody pomiaru paliwa czy pracy na baterii?
Tak, służy do tego program Centaur GPS, który udostępniamy na życzenie.
W programie możemy ustawiać metodę pomiaru paliwa, wybrać rodzaj pracy na baterii czy metodę uruchamiania wejść alarmowych. Nie zalecamy jednak nieprzemyślanych modyfikacji.

22.Czy w pojazdach ciężarowych gdzie występuje napięcie 24V potrzebna jest przetwornica?
Nie, urządzenie jest przystosowane do pracy w zakresie 8-31 V, można je bezpiecznie wykorzystywać zarówno w instalacjach 12V jak i 24V. Urządzenie posiada autodetekcję typu zasilania i samodzielnie dopasowuje się do charakteru instalacji z której jest zasilane.

23. Co trzeba zrobić aby pojazd był widoczny na mapie przy wyjeździe za granicę ?
Aby zachować możliwość monitorowania pozycji pojazdu poza granicami Polski, należy uruchomić roaming dla wybranego nadajnika, korzystając z zakładki DanePojazdy.
W module programowania nadajnika można uaktywnić lub dezaktywować roaming.
Warunkiem monitorowania pojazdu poza Polską jest uruchomienie pakietu roamingowego. Pakiet należy zamawiać pod adresem biuro@lokalizuj.com podając nr. Nadajnika oraz nazwę firmy.

24. Gdzie zamontować anteny aby zapewniały dobry zasięg?
Dla właściwej pracy systemu unikaj montażu w miejscach, gdzie pracę anteny będą przysłaniały elementy metalowe (np. pod siedzeniem). Optymalnie anteny powinny być montowane w miejscach minimalnie przesłoniętych przez elementy konstrukcyjne pojazdu (słupki, podszybie, kokpit)

25. Dlaczego nie mogę się zalogować? Komunikat o zalogowanym użytkowniku
Do wyłączenia aplikacji służy zakładka „Wyjście”.
Każde wyłączenie poprzez zamknięcie przeglądarki popularnym X skutkować będzie czasowym zablokowaniem konta na 15 minut. Celem ochrony przed nieuprawnionym użyciem. Po tym czasie możliwość logowania zostanie przywrócona. Aby tego uniknąć proszę pamiętać o właściwym sposobie wylogowania.

26. Posiadam sporo firmowych kart sim, czy mogę zastosować w nadajniku swoją?
Teoretycznie klient może zakupić urządzenie bez aktywacji i użytkować swoją kartę. Wtedy będzie pobierana opłata tylko za dostęp do serwera.
Należy pamiętać, że w takim przypadku koszty transmisji danych spoczywają na właścicielu karty.
Zakupując usługę wraz z kartą nie muszą martwić się Państwo o transfer i zużycie danych na karcie a pobierana jest zryczałtowana opłata ustalona w umowie bez niespodzianek na fakturze.
Zakupując nadajnik wraz z aktywacją cena urządzenia jest niższa, niż w przypadku nadajnika bez karty.