Lokalizuj

4 sposoby oszczędzania paliwa w firmie

4 sposoby na oszczędzanie paliwa

Przy wysokich cenach paliw cierpią nie tylko klienci indywidualni stacji paliw, ale także firmy, które zarządzają flotą pojazdów. Im więcej samochodów w firmie, tym większe koszty ponosi przedsiębiorca. Dlatego też właściciele firm coraz częściej rozglądają się za możliwościami ograniczenia wydatków związanych z kosztami zużycia paliwa. W jaki sposób można zredukować wydatki na paliwo w firmie?

Monitoring paliwa za pomocą nowoczesnej technologii

W obecnych czasach dużą rolę w funkcjonowaniu firm transportowych oraz tych, które posiadają własną flotę pojazdów, odgrywa nowoczesna technologia. Dzięki niej można nadzorować we wszechstronny sposób poziom paliwa w wybranym samochodzie. Systemy pozwalają również na weryfikację poziomu paliwa w danym samochodzie z dokładnością do 99% i na wygodny pomiar cyfrowy. Można więc w sposób całkowicie zdalny zarządzać flotą pojazdów i sprawdzać jej zużycie paliwa na bieżąco. Ponadto można konfigurować czujniki i dokonywać niezbędnych aktualizacji.

Dzięki zastosowanej analizie fleet manager jest w stanie szybko zweryfikować poziom paliwa, oszacować koszty firmy, a także zapobiegać kradzieżom paliwa. Nowoczesna technologia daje również możliwość sprawdzania na bieżąco co się dzieje z paliwem w danym aucie i czy samochód służbowy nie jest wykorzystywany do celów prywatnych po godzinach pracy. Stałe monitorowanie zużycia paliwa pozwala skutecznie redukować koszty związane z eksploatacją pojazdów. Jeśli będziesz sprawdzać i spisywać pokonany dystans za pomocą tachografu i danych GPS, zawsze będziesz mieć pewność ile dany pojazd firmowy pokonał kilometrów.

Optymalizacja trasy przejazdu

Zarządzanie flotą pojazdów oraz zespołem kierowców i planowanie ich tras to duże wyzwanie dla fleet managera. Warto korzystać więc ze sprawdzonych rozwiązań, jakimi niewątpliwie są optymalizacje tras przejazdów. Fleet manager powinien wybierać najkrótsze i najszybsze drogi dojazdu po towar i jego dostawę. Warto również omijać płatne trasy, które niepotrzebnie generują wydatki, a w przypadku większych samochodów te opłaty są większe. Dobrze zaplanowana trasa dla każdego kierowcy to połowa sukcesu. Istotne jest również redukowanie pustych przebiegów, więc planowanie dostaw powinno uwzględniać bliskie lokalizacje obu klientów.

Nauka oszczędnej jazdy dla kierowców

Znajomość zasad ekonomicznej jazdy także pozwala oszczędzać paliwo. Warto przy tym uzmysłowić sobie, jakie oszczędności mogłaby generować firma, gdyby jej pracownik wiedział, jak ekonomicznie jeździć samochodem. Szacując, że auto firmowe pokonuje w ciągu roku dystans około 120 tysięcy kilometrów, to średnie zużycie paliwa wyniesie około 30 litrów na każde przejechane 100 kilometrów. Jeśli koszt benzyny to 4 zł za litr, to roczny koszt paliwa do jednego samochodu firmowego wyniesie aż 144 tysięcy złotych!

Gdyby zatrudniony w firmie kierowca potrafił jeździć oszczędnie, generowałby przynajmniej 10 procent oszczędności miesięcznie, to w skali roku jest to około 14 tysięcy złotych! A biorąc pod uwagę fakt, że takich kierowców jest więcej, to te oszczędności proporcjonalnie rosną. Warto więc edukować swoich kierowców w zakresie ekonomicznej jazdy, ponieważ może to się przełożyć nie tylko na zyski firmy, ale także i oni zyskają. Można również wdrożyć specjalny program lojalnościowy dla kierowców przestrzegających ekonomicznej jazdy. Z pewnością wpłynie to lepiej na ich motywację.

Monitoring floty pojazdów w firmie

Monitorowanie pojazdów w firmie pozwala zmniejszyć spalanie. W jaki sposób? Przede wszystkim każdy kierowca będzie wiedział, że nie może użytkować auta do prywatnych celów. To sprawi, że zatankowane paliwo nie będzie zużywane w nieprawidłowy sposób. Warto przy tym korzystać z wysokiej jakości systemów do monitoringu GPS, które można zamówić w naszym sklepie. Za pomocą systemu można zdalnie i regularnie wysyłać kierowcom podpowiedzi, którą trasę powinni wybrać, aby firma jednocześnie mogła oszczędzić jak najwięcej pieniędzy na paliwie. Ponadto zyskuje się szczegółowe informacje na temat aktualnego zapasu i poziomu zużycia paliwa w danym samochodzie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *