Lokalizuj

zarządzanie flotą pojazdów fleet manager

Kto powinien zarządzać flotą pojazdów?

Zapewnienie efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę fakt, że dochodzi do tego jeszcze zarządzanie flotą samochodową, mogą pojawiać się pewne trudności. Warto wtedy zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie stanowiska fleet managera. Dzięki temu większość procesów odbywałaby się płynniej i zdecydowanie szybciej, a przedsiębiorca z pewnością zostałby odciążony od pracy. Czym jest zarządzanie flotą? Kto to jest fleet manager?

Co to jest zarządzanie flotą samochodową?

Zarządzanie flotą samochodowa jest procesem nadzorowania pojazdów użytkowych. Jego podstawową funkcją jest kontrolowanie ich przy pomocy telematyki. Menedżerowie mogą monitorować między innymi lokalizację pojazdów, zużycie paliwa i stan pojazdów. Dzięki temu mają także możliwość odpowiedniego zarządzania flotą w celu poprawy bezpieczeństwa oraz ograniczenia ryzyka. W niektórych branżach zarządzanie flotą pojazdów może opierać się również na namierzanie sprzętu, np. dźwigów, buldożerów, przyczep i specjalistycznych narzędzi. Nadrzędnym celem zarządzania flotą samochodową jest zwiększenie jej wydajności i produktywności, przy jednoczesnym generowaniu oszczędności oraz poprawie bezpieczeństwa kierowców i pojazdów. Jest to możliwe dzięki połączeniu monitorowania samochodów, kontrolowania zużycia paliwa i zarządzania konserwacją aut służbowych.

Jak wygląda proces zarządzania flotą pojazdów?

Do monitorowania pojazdów i zarządzania flotą najczęściej wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie. Opiera się ono na lokalizatorach GPS, które działają przez satelitę, GPRS, radio lub połączenie wszystkich trzech łączy. Komunikacja satelitarna jest zwykle najkosztowniejsza, ale jednocześnie jest najbardziej efektywna, nawet w odległych miejscach, gdzie sygnał komórkowy jest znikomy. Satelita jest niezbędny do tego, aby monitorować pojazdy poruszające się przez tereny, których położenie geograficzne ogranicza możliwości sygnału GPRS. Jakie funkcje oferuje system zarządzania flotą pojazdów? Oto kilka najważniejszych:

  • minitorowanie pojazdów,
  • powiadomienia o statusie pojazdów,
  • punkty orientacyjne,
  • komunikacja z kierowcą,
  • ocena zachowania kierowcy podczas jazdy,
  • statystyki kierowców,
  • planowanie trasy,
  • kontrola towarów.

Nowoczesne technologie służące do monitorowania floty samochodowej przynoszą wiele korzyści w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim przyczyniają się do promowania bezpieczniejszego środowiska pracy. Identyfikując niebezpieczne zachowania, menedżerowie flot mogą znaleźć obszary budzące obawy oraz wdrożyć odpowiednie inicjatywy szkoleniowe i edukacyjne. Ponadto oprogramowanie okazuje się szczególnie przydatne w przypadku optymalizacji tras przejazdów oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji floty we firmie. Można także dodać jeszcze lepsze raportowanie związane z wydajnością floty, a także zwiększenie satysfakcji klientów, ponieważ mogą śledzić, gdzie aktualnie znajdują się ich zamówione towary.

Fleet manager – osoba do zarządzania flotą samochodową

Przedsiębiorcy bardzo często chcąc uniknąć dodatkowych kosztów starają się sami zarządzać flotą samochodów w firmie. Bardzo szybko jednak zmieniają zdanie i zatrudniają fleet managerów. Są to osoby, których zadaniem jest zarządzanie flotą samochodową w firmie. Kompetentny fleet manager jest w stanie szybko zredukować koszty firmy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im większa flota samochodów, tym większe oszczędności można wygenerować. Dlatego też w ostatnich latach zawód fleet managera zyskał na popularności i stał się bardziej doceniany.

Skuteczne zarządzanie wymaga jednak sporego doświadczenia i umiejętności przewidywania różnych sytuacji. Z pewnością osoba, która chce objąć stanowisko fleet managera powinna znać szeroko pojęte zagadnienia związane z eksploatacją samochodów. ednym z podstawowych obowiązków fleet managera to pilnowanie przestrzegania interwałów międzyprzeglądowych dla wszystkich samochodów służbowych.

Fleet management w mniejszych firmach

Zarządzanie flotą w firmie pozwala generować oszczędności i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Czy jednak fleet manager jest potrzebny w mniejszych firmach? Może się okazać, że nawet bardzo. Fleet manager może przejąć również opiekę nad telefonami komórkowymi, czy też nieruchomościami firmy. Zróżnicowanie wynikające z charakteru prowadzenia biznesu różnicuje również warunki zatrudnienia oraz zakres obowiązków fleet managerów. W większych firmach manager ma zazwyczaj obowiązki związane tylko z samochodami. Natomiast w mniejszych, gdzie ilość samochodów jest mniejsza zazwyczaj dostaje też inne obowiązki administracyjne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *