Lokalizuj

Samochody elektryczne w firmie

Samochody elektryczne źródłem oszczędności dla firm

W okresie wzmożonej troski o środowisko naturalne coraz więcej firm skłania się do inwestowania w ekologiczne rozwiązania. Nie inaczej jest w poszukiwaniu alternatywnych źródeł napędu we flocie samochodowej. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się samochody z napędem elektrycznym, które są przyszłością motoryzacji. Rosnący trend znaczenia napędu elektrycznego można zauważyć po nowych modelach samochodów, które coraz częściej wyposażone są w takie źródło zasilania. Na jakie ulgi i korzyści mogą liczyć firmy, które zainwestują w ekologiczne rozwiązanie w swojej flocie?

Ulgi w świetle prawa dla właścicieli aut elektrycznych

Jednym z kluczowych elementów działań polskiego rządu jest stymulowanie rozwoju elektromobilności i poparcie dla większego wykorzystywania energii elektrycznej w komunikacji. Można to zauważyć dzięki Ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która otwiera nowy rozdział w dziedzinie polskiego transportu alternatywnego. Jakie innowacje w myśl jej przepisów, wnosi na polskie drogi auto elektryczne? Otóż wymienić można między innymi ulgi podatkowe, zwolnienie z akcyzy, wyższe odpisy amortyzacyjne, a także parkowanie za darmo i możliwość jazdy buspasem. Oczywiście to tylko niektóre ze wszystkich udogodnień dla właścicieli aut z napędem elektrycznym oraz przedsiębiorców decydujących się na modernizację floty w kierunku elektromobilności. 

Dofinansowania na zakup samochodów elektrycznych

Nawet 51 tysięcy złotych mogą zyskać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się powiększyć swoją flotę o auto elektryczne. Skąd taka kwota? Otóż na jej wartość składa się między innymi projekt rozporządzenia Ministra Energii, zgodnie z którym kupujący pojazdy elektryczne mogą liczyć na dofinansowanie ich zakupu. Maksymalnie może ono wynosić 30 procent wartości samochodu, ale z zastrzeżeniem, że nie może ona przekraczać 36 tysięcy złotych. Warto także zauważyć tutaj, że w przypadku najtańszych modeli elektryków zapowiadana dotacja może obniżyć ich cenę nawet do 70 tysięcy złotych. To natomiast sprawia, że mogę one stać się atrakcyjną cenowo alternatywą dla aut z tradycyjnym napędem. 

Ponadto do rządowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu należy doliczyć także oszczędności na paliwie. Szacunki donoszą, że taka oszczędność może wynosić nawet 50 procent mniej, niż w porównaniu z autem spalinowym, które przejedzie tyle samo kilometrów. W przeliczeniu na 100 000 km, oszczędności na paliwie mogą sięgnąć nawet 15 000 zł. Mowa przy tym wyłącznie o jednym pojeździe. W przypadku floty samochodów liczba ta proporcjonalnie wzrasta.

Brak akcyzy oraz większe odpisy amortyzacyjne dla pojazdów elektrycznych

Kwestia, która w największym stopniu przyczynia się do problemów w przebiciu na polskim rynku motoryzacyjnym jest ich wysoka cena. Wkrótce taka sytuacja moze już nie mieć miejsca. Powód? Otóż istnieje szansa na zniesienie akcyzy na auta sprowadzane z napędem elektrycznym. W jaki sposób ulga wpłynie na cenę samochodów elektrycznych? Kwota zakupu zostanie pomniejszona o wartość, która dotychczas stanowiła podatek akcyzowy. Ze względu na zerową pojemność silnika samochodu na prąd jej wartość wynosiła 3,1 procent ich wartości. W praktyce oznacza to, że oszczędności wyniosą kilka tysięcy złotych, ale to nie wszystko. Decydując się na auto elektryczne przedsiębiorca może liczyć dodatkowo na ulgi w odpisach amortyzacyjnych. Przytoczona wyżej ustawa zwiększa ich wysokość do 30 tysięcy euro. 

Bezpłatne parkowanie i możliwość poruszania się po buspasie

Ulgi to nie tylko jedyne korzyści, z których będą mogli korzystać kierujący pojazdami elektrycznymi. Od 22 lutego 2020 roku, czyli od wejścia w życie ustawy o elektromobilności, właściciele samochodów na prąd mogą parkować za darmo w strefach płatnego parkowania. Ponadto od 1 stycznia 2020 roku zyskali możliwość poruszania się po buspasach. Co prawda wykonywanie tego przywileju uzależnione jest od zarządcy dróg, który poruszanie się pojazdów elektrycznych po buspasach może uzależnić od liczby osób w aucie. Nie zmienia to jednak faktu, iż samochód elektryczny znacząco usprawnia codzienne funkcjonowanie floty oraz przyczynia się do optymalizacji kosztów jej utrzymania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *