Lokalizuj

Wartość samochodu służbowego

Ile na wartości traci samochód służbowy?

Moc silnika, marka, typ nadwozie – to kwestie bardzo często kluczowe przy wyborze odpowiedniego pojazdu służbowego. Nie są one jednak najważniejsze, co wbrew pozorom tak się wydaje wielu osobom. Otóż znacznie większe znaczenie ma wartość rezydualna pojazdu. Co ona oznacza? W jaki sposób można ją wykorzystać do oszczędności?

Co to jest wartość rezydualna samochodu?

Wartością rezydualną nazywa się prognozowaną wartość samochodu momencie jego odsprzedaży. Parametr ten wskazuje więc kwotę, za jaką można sprzedać pojazd służbowy po zakończeniu jego użytkowania albo kupić, jeśli jest on aktualnie w okresie leasingowym. Wartość pojazdu w chwili sprzedaży to obecnie najważniejszy aspekt, ale nie jest to jedyne znaczenie tego pojęcia. Poza ceną auta po zakończeniu jego użytkowania wartością rezydualną jest również  wysokość miesięcznego zobowiązania przy leasingu lub wynajmie. Ma ona więc wpływ na dwa istotne czynniki, które powinny być brane pod uwagę przez przedsiębiorców  trakcie dokonywania wyboru pojazdu służbowego. 

Jeśli w okresie leasingu lub innej umowy pojazd straci na przykład 50 procent wartości, oznacza to, że za te 50 procent zapłaci leasingobiorca. Wartość rezydualna ma ogromny wpływ na wartość leasingu. W tym przypadku rata często jest kwotą, która stanowi różnicę między ceną zakupu a sprzedaży samochodu służbowego. Do tego dochodzą również ewentualne koszty nałożone przez leasingodawcę. Należy także zwrócić uwagę na nazewnictwo, ponieważ „wartość rezydualną” w przypadku leasingu nazywa się „wartością przedmiotu leasingu” po zakończeniu okresu amortyzacji.

W przypadku najmu długoterminowego podobnie zresztą, jak w leasingu wartość rezydualna odbija się na flocie firmowej pod kątem poniesionych kosztów. Taksy najmowe pokrywają utratę wartości pojazdu w czasie, kiedy jest on wynajmowany. Z tego też powodu przy leasingu, zakupie pojazdów, czy wynajmie długoterminowym bardzo istotne jest to, aby wybierać te auta, które mają najwyższą wartość rezydualną. 

Jakie czynniki wpływają na wartość rezydualną samochodu we flocie?

Proces, który przekłada się na utratę wartości rezydualnej kształtuje się różnie, ponieważ niektóre modele zdecydowanie szybciej tracą swoją wartość w pierwszym i drugim roku użytkowania, a w kolejnych latach te spadki są już niższe. Z kolei inne auta mają ten proces unormowany i tracą wartość równomiernie. Jakie czynniki wpływają na wartość rezydualną aut we flocie? Wymienić można kilka podstawowych:

  • cena zakupu,
  • rodzaj silnika,
  • typ nadwozia,
  • model pojazdu,
  • przebieg,
  • prestiż marki,
  • trendy rynkowe.

Najmniej na swojej wartości tracą samochody, które są najpopularniejsze, mają funkcjonalne nadwozia i małolitrażowy silnik. Po drugiej stronie plasują się z kolei auta droższe albo zakupione na wysokich promocjach i wyposażone w silniki o dużej pojemności i skomplikowanej budowie. W przypadku takich samochodów we flocie spadek ich wartości jest zdecydowanie szybszy. 

Wartość rezydualna sposobem na oszczędności we flocie

Określenie końcowej wartości samochodu ma istotne znaczenie dla firmy, która chce po upływie kilku lat wymienić flotę na nowszą. Prawdziwie kluczowego znaczenia nabiera dopiero w przypadku firm, które posiadają więcej samochodów. Dlaczego? Otóż nierozważny zakup kilkudziesięciu czy kilkuset  pojazdów może narazić budżet przedsiębiorstwa na poważne straty. 

Wybór odpowiednich modeli samochodów służbowych może stać się narzędziem optymalizacji i źródłem dużych oszczędności Te niekoniecznie muszą oznaczać kupno najtańszego modelu auta czy też najbardziej ekonomicznego pod kątem eksploatacji. Czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest wartość rezydualna samochodu. Podejmując decyzję o rozbudowie, czy wymianie floty, warto uczynić to w szerszej perspektywie i uwzględnić wartość pojazdów nie tylko w chwili ich zakupu, ale i po skończonym okresie użytkowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *