Lokalizuj

silnik elektryczny w samochodzie

Baterie do samochodów elektrycznych – jak są produkowane?

Technologia na świecie nieustannie się rozwija, co prowadzi do tego, że mamy do czynienia z coraz to nowszymi rozwiązaniami w motoryzacji. Ludzi męczą już spaliny, które wytwarzane są przez tradycyjne silniki spalinowe i diesla. Z początku nieśmiale na rynek zaczynały wchodzić rozwiązania hybrydowe. Dzisiaj mamy już do czynienia z samochodami elektrycznymi, które mają wbudowane baterie. To tylko pokazuje, że świat motoryzacji zmierza głównie w kierunku elektryfikacji pojazdów, ponieważ są one bardziej przyjazne środowisku. Jak zatem produkuje się baterie do samochodów elektrycznych? Jak o nie dbać, aby wytrzymywały jak najdłużej?

Druga twarz elektromobilności

Samochody elektryczne i hybrydowe są ekologiczne. Z tego tez powodu zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Wytwarzają mniej spalin, a więc są bardziej przyjazne środowisku, które i tak jest już w bardzo złym stanie. Warto jednak zauważyć inną stronę elektromobilności. Sama produkcja baterii do aut nie jest już taka ekologiczna. W skrócie wygląda to tak, że samochód elektryczny jest równie niskoemisyjny, jak i tradycyjne auto. Problem tkwi jednak gdzie indziej. Otóż baterie litowo-jonowe produkowane są w specjalnych zakładach, które charakteryzują się bardzo dużą emisją gazów cieplarnianych.

Jak produkuje się baterie elektryczne?

Produkcja baterii litowo-jonowych pochłania przede wszystkim bardzo rzadkie zasoby metali, których z roku na rok jest coraz mniej, a ich odzyskiwanie jest niezwykle trudne. Najwięcej fabryk znajduje się w Azji, co raczej nie powinno nikogo dziwić. Liderami są takie kraje jak Chiny, Korea i Japonia. Efektem ubocznym procesów produkcyjnych specjalnych baterii do samochodów jest wysoki koszt produkcji, który wraz z eksploatacją wpływa destrukcyjnie na środowisko. Jednym z najbardziej niekorzystnych oddziaływań na środowisko naturalne jest pozyskanie litu, niklu i kobaltu oraz innych metali takich jak miedź czy aluminium.

Istotnym aspektem jest tutaj sama eksploatacja baterii, które przeznaczone są do samochodów elektrycznych. Od razu pojawia się pytanie, czy faktycznie te auta, które jeżdżą po polskich drogach są takie eko? W naszym kraju ponad 90 procent energii do zasilania baterii litowo-jonowych pochodzi z elektrowni, które są przecież napędzane węglem kamiennym i brunatnym. Kiedy więc jest spalany węgiel, do atmosfery trafiają takie same gazy, które emitowane są przez samochody spalinowe. T pokazuje, jak wiele wspólnego mają silniki elektryczne z ekologią.

Główne surowce do produkcji baterii elektrycznych

Tak naprawdę sposób, w jaki produkowane są baterie do samochodów elektrycznych to smutno-gorzka prawda. Te informacje często zadziwiają ludzi, którzy nie mają pojęcia, w jaki sposób są zasilane ich auta oraz skąd są baterie do aut elektrycznych. Elektromobilność zakłada zeroemisyjność oraz dbałość o środowisko naturalne z każdym przejechanym kilometrem nowoczesnego samochodu elektrycznego. Tymczasem mamy zanieczyszczone środowisko, a do pracy wykorzystywane są najbiedniejsze dzieci. Kobalt jest głównym surowcem akumulatorów, który wydobywany jest z kopalni Glencore w Demokratycznej Republice Konga.

Co ciekawe, do wyprodukowania jednej baterii do samochodów elektrycznych potrzeba aż 12 kilogramów kobaltu. Dla porównaniu bateria do smartfona potrzebuje zaledwie 10 gramów kobaltu. Do pracy przy wydobyciu tego surowca wykorzystuje się głównie mężczyzn i dzieci. Mają oni do swojej dyspozycji tylko i wyłącznie dłuta i haki. Nie mają nowoczesnych narzędzi, a wszystko robią siłą własnych mięśni. Kobalt z Konga kupuje między innymi BMW, KIA, Mercedes, Nissan, Renault, Hyundai, Toyota, Tesla, Volvo, Volkswagen. Te koncerny samochodowe zarabiają naprawdę duże pieniądze, a do opinii publicznej trafiają informacje o motoryzacji, która jest przyjazna środowisku.

Jak dbać o baterie w samochodzie?

Jeśli już jednak jesteś użytkownikiem samochodu elektrycznego lub planujesz zakup takiego, to warto, abyś poznał sposoby na to, jak dbać o taki akumulator. Dzięki temu będzie on służył dłużej, będzie wydajniejszy i mniej szkodliwy dla środowiska. Stosuj się do kilku poniższych zasad:

  • nie rozładowuj baterii do zera,
  • latem nie zostawiaj samochodu w pełnym słońcu, a zimą nie zostawiaj na dużym mrozie,
  • baterie ładuj zawsze w zakresie 50-80 procent,
  • do 100 procent ładuj baterię tylko wtedy, gdy wyjeżdżasz w dłuższą trasę,
  • ładuj auto w nocy, w tańszej taryfie.

Warto także wiedzieć, że Szwedzcy naukowcy odkryli, iż jazda samochodem spalinowym przez 2,5 roku, daje tyle samo szkód, co wyprodukowanie baterii litowo-jonowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *